בחזרה לבית הספר- על תכנון פינות למידה

בחזרה לבית הספר - על תכנון פינות למידה

הגיע הזמן הזה בשנה! החופש הגדול (לילדים) וזמן עשיה מרובה להורים, אשר רוצים שהילדים יצליחו בלימודיהם ומוכנים להשקיע משאבים רבים של זמן וכסף לטובת הענין: תכנון מחודש של חדרי הילדים, רכישת פינות למידה ויצירת מעטפת נעימה להכנת שיעורי בית ולמידה למבחנים.

בחרתי להתייעץ עם סיוון לוי, מבעלי חנות רהיטי הילדים והנוער 'בן איתי' על תכנון נכון של פינות למידה. כזה שיכול לשמש את ילדיכם המתבגרים לאורך שנים ולהשתנות בהתאם לצרכיהם בשינויים קלים ופשוטים. את סיוון וחברת בן איתי הכרתי לפני מספר שנים. חברת בן איתי הינה חברה משפחתית בעלת מוניטין של מעל ל 30 שנים, אשר הוקמה על ידי אב המשפחה, ישראל, עם החזון להגשים את חלומם של כל ילד וילדה לחדר ילדים מעוצב, תוך התאמה לכל כיס מבלי להתפשר על האיכות. כמעצבת פנים, פניתי לחברה לאורך השנים עם קהל לקוחות מגוון בעל צרכים ותקציבים שונים. תמיד מצאתי פתרונות מותאמים לשביעות רצוני.

כמו תמיד, ההתייעצות עם סיוון היתה כיפית ומפרה ויחד יצרנו את רשימת הטיפים הכה חשובה הזאת, לתכנון חכם ונכון של פינות למידה והרי היא לפניכם:

1. פינה מוגדרת:

כמעצבת פנים, אני שומעת לרוב כי הילדים עושים שיעורים בפינת האוכל, על האי במטבח, על שולחן הסלון או על המיטה. הרבה פעמים הסיבה היא שאין להם פינה מוגדרת ומאורגנת לצורך לימודים שהיא שלהם ומאפיינת אותם. יש חשיבות ביצירת ההגדרה הזאת, ולרוב היא תיעשה באמצעות הפרדה פיזית בין אזור הלמידה ליתר האיזורים (שינה, משחק, אוכל וכו) בחדר השינה או בחדר המשחקים. חשוב לשמור על פינת הלמידה נטולת הסחות דעת ולאפשר נגישות וריכוז מירביים.

2. גודל ומידות:

אם בתכנון פינות למידה לאורך זמן עסקינן, אזי שיש צורך בחשיבה לטווח ארוך מבחינת הצרכים הארגונומיים של ילדינו לאורך שנות התבגרותם.
בבן איתי ממליצים על שולחנות בעומק שלא יפחת מ 55 סמ וברוחב מינימאלי של 120 סמ, על מנת לאפשר מצד אחד ישיבה של שני אנשים (הורה ויל או שני ילדים) ומהצד השני, להכיל הנחת מחשב, מחברות וספרים בצורה נוחה. ככל שיש באפשרותכם להוסיף עוד לאורך השולחן הרי זה משובח- הישיבה תהיה יותר נוחה וניתן יהיה לשלב מתחת לשולחן פתרונות אחסון נוספים.
גובה שולחנות סטנדרטיים הינם 75 סמ. באם מדובר בשולחנות עם תחתית מגירות, אנו ממליצות להגביה את השולחן ל 80 סמ כדי לאפשר נוחות ביחס לגובה הרגליים גם בגילאים גדולים יותר. חשוב לבחור בכסאות יציבים, נוחים ומתכווננים במידת הצורך ולא להפתפשר על הפרקטיות והנוחות עבור העיצוב במקרה הזה.

3. חומרים ופרזול:

חברת בן איתי עובדת בעיקר עם מלמין יצוק של חברת אגר וכן עם MDF בשילוב צביעה בתנור. לוחות המלמין של חברת אגר הם בעלי יתרונות רבים לצרכן: בעלי תו תקן אירופאי, בעלי עמידות גבוהה לשריטות ולמכות ופרקטיים מאוד בנקיון ותחזוקה. במוצרים המיוצרים מלוחות המלמין בעלי מחירים אטרקטיביים מאוד מבחינה תקציבית.
אז למה בכל זאת לייצר ריהוט בעל גימור של צבע בתנור? מכמה סיבות: מאפשר ידיות אינטגרליות חרוטות אשר לא אפשריות בריהוט המיוצר מלוחות מלמין, גימור מושלם ללא קנטים וכמובן האפשרות האינסופית לבחירת הריהוט בכל גוון של מניפות נירלט או טמבור. על מנת לשמור על פינות הלמידה המיוצרות מ MDF בגימור צבע, סיוון ואני ממליצות להניח משטח זכוכית על גבי השולחן וכך אפשר ליהנות משני עולמות: גם שמירה על הגימור המושלם וגם שימוש במרווח בין השולחן לזכוכית להנחת תמונות, מערכת שעות וכו.

4. אחסון:

קלסרים, ספרים, חוברות, מחברות, עטים, טושים וכו...עומס של ציוד שצריך לדחוס לתוך פינה אחת קטנה. אז איך בכל זאת עושים את זה?

סיוון ואני ממליצות על שילוב של מקומות אחסון פתוחים וסגורים:

  • מגירות: פריט חשוב בכל משרד ולכן גם בכל פינת למידה. בין אם מדובר במגירות שולחניות או במעמד מגירות, חשוב שיהיו חלק מתכנון פינת הלמידה על מנת לאפשר שמירה נוחה על הסדר והארגון.

  • אחסון סגור: לא תמיד יש שימוש יומיומי בכל הקלסרים והספרים ולכן, על מנת לשמור על חזות נקייה ומסודרת של פינת הלמידה אנחנו ממליצות על שימוש בקוביות נפתחות, קלפות, או אפילו אזור ייעודי בארון.

  • כל מה שנמצא בשימוש יומיומי במהלך השנה צריך לקבל מקום וביטוי נגיש. מדפים פתוחים הם דרך נהדרת לאחסון והצגת החומרים- בין אם מעל השולחן, לצידו, או בספרייה ייעודית. פתרון נהדר של בן איתי שאני אוהבת הוא יחידת מדפים פתוחה בדופן הארון: בתוך החדר, עומס הספרים אינו נראה אך מהצד השני כמות האחסון גדולה ונגישה.

בשני המקרים, אנו ממליצות להקפיד על פרזול איכותי, כדוגמת טריקה שקיטה במגירות- יעיל ורצוי במיוחד לילדים קטנים.

5. צבעוניות

על מנת שפינת הלמידה תהיה רלוונטית לשנים רבות, אנו ממליצות לבחור ברהיטים הומוגניים, המתאימים בגוון ובחומרים לשאר החדר. באופן הזה, כל שימוש בצבע, טפט ואביזרים ישדרגו את החדר ויהפכו אותו לשונה מפעם לפעם בהשקעה מינימלית.

6. אבזור

לוחות השראה, לוחות שעם, לוחות מתכת מחוררים, מתקנים מגניבים לעטים, מנורות שולחן מיוחדות, מסגרות עם תמונות, מדבקות קיר עם דמויות/ משפטים אהובים- כל דבר שעושה לילדים כיף וטוב, כל דבר שמשרת את צרכי הלימודים שלהם. פה באמת אפשר להשתולל, אבל לא מדי. זכרו שהמטרה היא להפוך את הפינה לנוחה ולנעימה מבלי להסיט את תשומת הלב מהמטרה שלמה היא נוצרה- לימודים.
מומלץ לשריין מקום עליו ניתן לתלות את מערכת השעות, את התפריט השבועי, לוח מבחנים ואפילו את התעודה- שיהיה במה להתגאות או תזכורת למה שצריך לשפר ☺
השקיעו זמן בתכנון נכון של פינת הלמידה של ילדיכם, שתפו אותם בהתלבטויות ובבחירות ובמיוחד בסידור שלה כשהיא מגיעה. תחושת הבעלות והאחריות תיצור חשק לבלות בפינה ולהזמין חברים ומי יודע, אולי גם תעזור בהגברת החשק להכין שיעורים ☺

מאת: יעל שביט, מעצבת פנים

שעות עבודה: ימים א’-ה’
בין השעות 10:00-20:00
שישי 09:30-13:30

כתובת: לישנסקי 4, קניון 7 הכוכבים, ראשון לציון

אנחנו מזמינים אתכם לפגישת היכרות בחינם! השאירו את פרטיכם ואנחנו נשמח לשוחח אתכם
בן איתי

טלפון : לרשימת הסניפים

מייל: :benitayn@gmail.com